Twitter response:

Zajęcia dydaktyczne w Centrum Wypoczynku i Rozrywki „ Šilainė”

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020

W ramach realizacji projektu „Mali przyrodnicy kodują – program wsparcia rozwoju kompetencji kluczowych, cyfrowych i wyrównujących szanse edukacyjne dzieci w Przedszkolu Samorządowym z Polskim i Litewskim Językiem Nauczania w Puńsku”, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w dniu  1 czerwca 2021 roku odbyła się zorganizowana wycieczka do Centrum Wypoczynku i Rozrywki Šilainė. W wycieczce uczestniczyły dzieci z grupy 3 – 4 – latków „Ežiukai“ oraz „Meškiukai”. Wycieczka miała na celu poznanie oraz kultywowanie tradycji związanych z życiem na wsi. Podczas wycieczki dzieci miały okazję zobaczyć, jak powstaje chleb, od młócenia zboża i przygotowania ciasta do samego wypieku chleba. Dzieci same swoimi rączkami ugniatały ciasto i przygotowywały do wypieku w piecu. Później miały okazję zobaczyć, w jaki sposób i z czego powstaje masło. Próbowali sami ubijać  a gdy już ubiło się wszyscy mogli spróbować z świeżo upieczonym chlebkiem. Przedszkolaki mieli okazję spróbować wydoić krowę na przygotowanej sylwecie krowy. Same mogły przekonać się, że to nie takie łatwe gdyż tylko nielicznym udało się wycisnąć choć parę kropli mleka. Jak chlebek piekł się w piecu dzieci   wybrały  się na  krótką przejażdżkę wozem,  którego ciągnęły konie. Dzieciom przejażdżka się bardzo spodobała. Po tych wszystkich atrakcjach na maluszków czekali Policjanci z policyjnym samochodem i zaprosili nas na króciutką lekcję dotyczącą pracy policjanta. Dzieci chętnie zapoznały się z samochodem policyjnym, pracą oraz umundurowaniem. Zwiedzając te wszystkie przygotowane atrakcje maluszki zgłodniały, dlatego poproszono je na wspólny poczęstunek – ciepłe kiełbaski z własnoręcznie upieczonym chlebkiem. Po posiłku czekała ich jeszcze jedna niespodzianka – spotkanie z panią animatorką, która znakomicie umie zadbać o to, aby świetnie się bawiły. Po trwającej ponad godzinę zabawie, nadszedł czas żeby wracać do przedszkola. Dzieci chociaż zmęczone lecz bardzo szczęśliwe jechały autobusami do przedszkola.

                                                                       Asta Żukowska, Wida Jolanta Stankiewicz